Wybieramy idealny kolor rolet

Przeglądając asortyment producentów rolet, łatwo zobaczysz, że dostępne są w kilkudziesięciu wersjach kolorystycznych. Na jaki kolor się zdecydować? Istnieje kilka reguł, które warto poznać przed zakupem nowej rolety na okna. Zainspiruj się naszym artykułem i wybierz dla siebie roletę w kolorze idealnym!

Jaki kolor rolet dobrać?

W przedmiocie kolorów rolet występują 3 główne trendy: kontrast, minimalizm oraz dopełnienie. Minimalizm jest dedykowany zwolennikom czystych, prostych pomieszczeń, z niewielką ilością dodatków i dekoracyjnych bibelotów. Przynależysz do tej grupy? Zdecyduj się na rolety w kolorze écru, szarym, piaskowym lub beżowym. Neutralne barwy nie będą się odznaczać, a rolety stanowić będą tło dla reszty elementów w pomieszczeniu. Następny nurt to siła kontrastu. Dla podstawowych kolorów: czerwonego, niebieskiego i żółtego przeciwstawne będą odpowiednio: zielony, pomarańczowy i fioletowy. Jeśli posiadasz meble bądź ściany w kolorze niebieskim, to przeciwstawny im będzie najmocniej dodatek – przykładowo rolety – w barwie pomarańczowej. Ostatni nurt to dopełnienie. Kolor rolety dopasuj do najczęściej występującej we wnętrzu barwy. Masz salon w odcieniach szarości? Użyj zatem rolet tej samej barwie.

Wpływ barw na samopoczucie

Według ogólnej reguły wpływu barw na nastrój człowieka, kolory ciepłe pobudzają, a zimne wyciszają. Jaskrawy żółty pobudzi nasze kreatywne myślenie – wykorzystaj tę barwę w pokoju dziecięcym albo swoim gabinecie. Zielony kolor to równoznacznik odpoczynku i harmonii – zda egzamin w salonie i tam, gdzie wypoczywasz. Kojący niebieski jest wprost idealny do sypialni. Kochasz czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo może prowokować agresywne zachowania oraz eskalować nerwowe sytuacje i napięcia. Korzystaj z niej wyłącznie w drobnych dodatkach – roleta w tej barwie, ozdobne poduszki czy plakat na ścianie w zupełności wystarczą, by ożywić pomieszczenie.