Rodzaje i funkcje oczyszczaczy powietrza

Kwestia pyłu zawieszonego w powietrzu dotarła już do świadomości każdego Polaka i z rzadka bywa bagatelizowana. Mieszkańca Polski dostrzegli, że jakość powietrza, które każdego dnia wdychamy, ma spory wpływ na nasze zdrowie. Aczkolwiek dopóki nie zostaną wdrożone skuteczne rozwiązania, każdy jest zmuszony samodzielnie zatroszczyć się o swoje samopoczucie, na przykład poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – urządzenia pomocne mieszkańcom wielkich aglomeracji

Im bardziej rozwinięty rejon, tym większe jest niebezpieczeństwo pojawienia się dużego stężenia PM10 i PM2,5, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój szeregu chorób układu oddychania narażeni są najczęściej mieszkańcy większych aglomeracji miejskich oraz terenów w pobliżu zakładów przemysłowych wypuszczających do atmosfery obfite ilości pyłów zawieszonych. Regularne używanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na pokaźne zmniejszenie niekorzystnego wpływu pyłów na zdrowie. I nie jest to w tym momencie coś nowego na krajowym rynku – oczyszczacze powietrza wielu renomowanych producentów, jak przykładowo Blueair, GREE czy Airdog, od lat znajdują się w asortymencie wielu sklepów. Co interesujące, poza filtrowaniem z powietrza drobinek pyłu, nieraz posiadają one też inne przydatne funkcje.

Detekcja CO2 oraz nawilżanie – pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza produkowane są w kilku rozmiarach, dlatego łatwo znajdziemy urządzenie najlepsze do określonej kubatury pomieszczenia. Oczyszczacze są względnie nieduże, dlatego bez ograniczeń można je przenosić między pomieszczeniami. Prócz odfiltrowywania z powietrza pyłów PM2.5 i PM10, wychwytują one dodatkowo grzyby oraz drobnoustroje, które mogą wywoływać rozmaite choroby lub reakcje alergiczne, a także szkodliwy benzen. Dużo oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje oraz nawilża powietrze, co wytwarza w mieszkaniu orzeźwiającą atmosferę, a jednocześnie przynosi niczym niezakłócony sen. Niektóre oczyszczacze posiadają także czujniki ostrzegające o wysokim stężeniu CO2. Kupno oczyszczacza powietrza poleca się zwłaszcza alergikom.