Czym wyróżniają się filtry powietrza wysokiej klasy?

Więcej szczegółów o filtrze F9

Nie ma co się oszukiwać: stan powietrza w Polsce kiepski. Pod tym względem nasz kraj utrzymuje się na jednym z najdalszych miejsc wśród członków Unii Europejskiej. Każdego dnia pojawiają się kolejne raporty o przekroczeniu dopuszczalnego stężenia pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2.5 i z tego powodu też nadal poszukiwane są skuteczne metody, pozwalające poradzić sobie z postępującym zanieczyszczeniem, w szczególności w pomieszczeniach, gdzie podtrzymanie sterylności powietrza jest ogromnie ważne (przykładowo w szpitalnych salach operacyjnych).

Filtry dokładne mini-pleat wyłapują pyły zawieszone oraz włókna

Filtry High Efficiency Particulate Air (HEPA), innymi słowy filtry powietrza wysokiej efektywności, znane i wykorzystywane są od lat 70-tych. Są obecne m.in. w odkurzaczach i domowych oczyszczaczach powietrza. W systemach wentylacyjnych zakładanych w obiektach użyteczności publicznej, budynkach mieszkalnych czy biurowcach świetnie sprawdzą się filtry dokładne typu minipleat, które w zależności od klasy poradzą sobie z filtracją pyłów zawieszonych PM2.5 (klasa filtracji F7) i PM10 (klasa filtracji F9), których cząsteczki tworzą smog. Nie są dla nich problemem również takie zanieczyszczenia, jak pyłki roślin, dym tytoniowy lub włosy. Poszukując filtrów dokładnych F7 lub F9 warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wydajność, ale również na jakość ich wykonania. Te produkowane przez rodzimą firmę MARSS Filtry Hepa mają stalową ocynkowaną ramę, która cechuje się znaczną odpornością na złe warunki atmosferyczne (jak wysoka temperatura, wilgotność) i uszkodzenia mechaniczne. Wydajny wkład filtracyjny wytworzony z włókna szklanego chroniony jest aluminiową siatką od strony wlotu powietrza. W filtrach minipleat złożony w małe plisy papier filtrujący wzmocniony jest klejem poliuretanowym, co sprawia, że produkty te odznaczają się znaczną żywotnością. Filtry F7 i F9 produkowane są w wielu rozmiarach dopasowanych do wymagań każdego odbiorcy.

Filtry HEPA H13 oraz H14 – wydajna praca w wymagającym środowisku

Do wykorzystania w przemyśle wymagane są z kolei filtry o stanowczo wyższej przepustowości, którą zdołają zapewnić filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 . Plisy pakietu filtrującego są w nich oddzielone w regularnych odstępach przez separatory z aluminium, a solidna konstrukcja, także wykonana z ocynkowanej stali, nie jest podatna na wilgoć i wahania temperatury, co pozwala na wydajną filtrację w wymagającym środowisku (nawet do 80°C). Filtry tego typu wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie powinno się zachować wysokie standardy sterylności powietrza, m.in. w przemyśle farmaceutycznym.

Zdjęcie dzięki uprzejmości marss.pl.

Adres firmy:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46