Szukasz specjalistów od izolacji fundamentów? Postaw na wieloletnie doświadczenie

Osłona fundamentów przed negatywnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć przenikająca mury z czasem spowoduje osłabienia ich struktury, a wykwity grzybów i pleśni za czasem odbiją się negatywnie na samopoczuciu lokatorów.

Komu powierzyć realizację izolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, powinno się zostawić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale także w przywracaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w danej sytuacji. Wszak zastosowanie stosownych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest też szczegółowa analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można zbadać czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po opadach fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Metody hydroizolacji fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich osłony przed wilgocią wykorzystuje się odmienne sposoby. Płytę fundamentową, na której zwykle stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zablokuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów także warto zlecić profesjonalistom, ponieważ częstym błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów izolacyjnych) bądź wykorzystanie ich tanich zamienników, nie mających podobnych właściwości wodochronnych. Nienależyte ukończenie prac czy wykorzystanie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.