Psychologiczne badania operatorów maszyn – po co się je wykonuje?

Zleć badania operatorów Bielsko

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z trwającą długi czas i wyjątkowo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze relacje z matką. Jak się jednak okazuje takie badania znajdują również zastosowanie chociażby w czasie określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy trzeba się ich bać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie odbiegają istotnie od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe oraz testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie powinno się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Znaczenie ma rzetelność oraz szczerość zaznaczanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w wypadku osób chcących zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy badana osoba będzie w stanie w dość szybki sposób reagować na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają także predyspozycje do oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu, widzenia steroskopowego oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może przeprowadzić jedynie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można utracić uprawnienia do pracy w danym zawodzie. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]