Okna zabytkowe – jak je remontować?

Znajdź okna drewniane zabytkowe na www.oknostol.com.pl

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają znacznie lepiej niż te wytwarzane współcześnie więc są wielką dekoracją obiektów. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich wartość w znacznej mierze wpływa także metryka. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, również okna powinny być konserwowane w myśl prawa – ich renowacji nie możemy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem kupionych w sklepach materiałów. Jakimi cechami jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są również uchylane, co powoduje, że potrzebne stają się lufciki, dzięki którym można wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, jaki ma wiele mocnych stron, ale wymaga regularnej konserwacji, a poza tym łatwo go uszkodzić. Dlatego tak ważne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich kwalifikacji – ten rodzaj okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem różnych, obecnie już rzadko spotykanych, sposobów. W związku z tym, nawet najlepsi stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, kiedy nie zdobyli uprawnień zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku zostaną na nich nałożone dotkliwe kary.

Adres firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]