Hydroizolacja domu czy garażu jest ważna

W trakcie budowy jakiegokolwiek obiektu, obojętnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do niepoprawnie lub w ogóle niezabezpieczonych murów osłabi ich trwałość i zdolność do izolacji cieplnej, a także spowodować rozwój szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Które fragmenty budowli trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie powinno się zabezpieczyć przed wilgocią należą zwłaszcza dachy, fundamenty, balkony, piwnice i tarasy, a więc te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z lub opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej techniki powinno się użyć w stosunku do konkretnych segmentów konstrukcji. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa miała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. W podobny sposób hydrolizuje się również balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Kluczowe jest, żeby planowanie hydroizolacji, polecić doświadczonej ekipie, mającej długoletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, deweloperzy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze zawodowcami podczas prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem uszczelek pęczniejących, węży iniekcyjnych, taśm PVC czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zamówienie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi naprawą, inwentaryzacją oraz uszczelnieniem przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.