Finalna cena wydruku 3D – od jakich czynników zależy?

Tutaj znajdziesz więcej szczegółów o drukowanie 3D cennik.

Możliwość zlecenia druku 3D dowolnego projektu, makiety oraz części z tworzyw sztucznych znacznie obniża nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile zamierzeniem przedsiębiorstwa jest ciągła produkcja, z reguły decyduje się ono na zakup własnych profesjonalnych drukarek 3D oraz zatrudnienie obsługujących je ekspertów. Jeżeli jednak w grę wchodzi produkcja elementów o ograniczonym nakładzie czy też potrzeba skorzystania z modelu 3D jest doraźna, tańszym rozwiązaniem jest zlecenie druku firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy opracowaniu planu działań pojawia się zwykle pytanie: jak określić cenę druku 3D?

Czynniki mające wpływ na koszt wydruku 3D?

Na finalną cenę wydruku 3D wpływa kilka czynników. Podmiot zlecający wydruk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik w odpowiednim formacie (czyli STL albo STEP), na podstawie którego można orientacyjnie wyliczyć koszt realizacji zamówienia. W wielu przypadkach zlecający przygotowuje zaledwie fizyczny model lub szkic projektowy. To powoduje, iż cena druku 3D jest odpowiednio wyższa w związku z potrzebą przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego przedmiotu za pomocą skanera 3D, czy też przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Dodatkowe czynniki znamiennie wpływające na końcowy koszt wydruku to, oczywiście, wybór samej techniki druku, jak również tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Jednakowo istotne jest również to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to z reguły od kubatury obiektu i tego, czy wydruk będzie miał procentowe czy pełne wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dodatkowej obróbki (przykładowo wygładzenia czy impregnacji).

Jak skalkulować koszt wydruku 3D?

Nie da się jednoznacznie oszacować kosztu druku 3D bez uprzednich konsultacji z firmą, u której postanawiamy złożyć zamówienie. W tym celu rekomenduje się przesłać jej plik do ewaluacji ewentualnie, jeśli go nie mamy, wypełnić formularz i starannie zaprezentować specyfikę zlecenia. Szacunek ceny druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest bezpłatny. Specjaliści CADXPERT służą także pomocą przy wyborze tworzywa oraz odpowiedniej technologii druku.

Adres firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]