Czym zajmują się detektywi i jak mogą pomóc Tobie?

Usługi prywatnych detektywów są coraz popularniejsze. Decydujemy się na na skorzystanie z ich oferty nie tylko w wypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają bardzo przydatne również dla przedsiębiorców – pozwalają np. zweryfikować czy zatrudniony będący na L-4 faktycznie nie jest w stanie pracować lub czy informacje zawarte przez niego w zgłoszeniu o pracę nie zostały zakłamane. Warto zatem dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie umiejętności winien posiadać detektyw i w rozwiązaniu jakich spraw może nam pomóc.

Prywatny detektyw – niezbędna jest licencja

Nie wszyscy mogą pracować jako prywatny detektyw. Żeby legalnie wykonywać ten zawód, należy dysponować odpowiednią licencją, którą otrzymuje się po zaliczeniu państwowego egzaminu. Pamiętajmy jednak, iż osoby podchodzące do testu muszą również spełnić wcześniej wskazane wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa dowolnego z krajów należących UE, świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta miejskiego lub powiatowego Policji oraz minimum średniego wykształcenia. Wymogiem jest również niekaralność, a odnośnie byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, kandydaci na prywatnych detektywów muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy zwrócić się o pomoc detektywa?

Większość zleceń, które realizują detektywi dotyczy różnego rodzaju spraw rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zwrócić się m.in. jeśli mamy podejrzenie, iż nasz towarzysz życia nie jest wierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic naszego dziecka należycie sprawuje nad nim opiekę. Detektyw pomoże nam również ustalić rzeczywistą wysokość zarobków byłego małżonka, co jest bardzo przydatne w przypadku spraw o ustalenie wysokości alimentów.