Czego dowiemy się na szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Podstawowym oficjalnym aktem w Polsce, który dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś definiuje ona ów termin i mówi, jak należy ich używać. W myśl aktu dane osobowe to wszystkie informacje, które umożliwiają rozpoznanie konkretnego obywatela bez złożonych działań. Do danych osobowych zakwalifikować możemy więc imiona i nazwisko, numer PESEL oraz adres, lecz również te określane jako dane wrażliwe – między innymi wiadomości o chorobach, religii czy ewentualnych wyrokach. O ich bezpieczeństwo warto zatroszczyć się tym bardziej, iż dzięki globalnej sieci ich zdobycie oraz wykorzystanie jest banalnie proste.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu firmy. Jedne dysponują wyłącznie danymi ich współpracowników, pozostałe natomiast mają dostęp także do danych klientów. We wszystkich przypadkach pracownicy, którzy mają z nimi styczność powinni przejść odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu nauczą się, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę istotne, bowiem po zauważeniu nieprawidłowości GIODO ma prawo zasądzić poważne sankcje – po pierwsze pieniężne, ale w niektórych sytuacjach także pozbawienia wolności.

Na czym polega kurs z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich pracowników administrujących takiego typu informacjami – są to między innymi specjaliści z archiwów, do spraw rekrutacji bądź sekretariatów. W jego koszty wliczone są także materiały pomocnicze, przez które uczestnicy łatwiej przysposobią wiedzę. Po ukończeniu kursu, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić ochronę danych, uczestnicy otrzymują odpowiednie świadectwa. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu i zazwyczaj kończą się tego samego dnia.