Certyfikaty SSL – rodzaje i zastosowanie

Certyfikat SSL to specjalne zabezpieczenie stron www, które zapewnia jednostkom korzystającym z sieci zachowanie poufności danych i jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Kiedy warto zabezpieczyć firmową witrynę w zabezpieczenie SSL?

Charakterystyczna zielona kłódka – jak zidentyfikować certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL oznaczają szyfrowane połączenie, które zabezpiecza internautów odwiedzających daną witrynę przed niekontrolowanym wyciekiem ważnych informacji – haseł, danych osobowych, loginów, numerów kart kredytowych itp. Certyfikaty SSL są na ogół używane m.in. przez serwisy aukcyjne, instytucje publiczne, strony obsługujące bankowość internetową oraz sklepy. Zabezpieczenie winny posiadać wszystkie witryny, na których realizuje się przelewy albo zostawia dane osobowe. Jak rozpoznać, że strona jest zaszyfrowana? Jeśli w polu adresu pojawia się symbol zielonej kłódki oraz oznaczenie „https”, oznacza to, że witryna jest bezpieczna.

Rodzaje certyfikatów – Comodo SSL oraz SSL Wildcard

Certyfikat SSL Wildcard to rozwiązanie stosowane z reguły przez podmioty z sektora średnich firm. Jest najtańszym wariantem zabezpieczenia SSL obsługującym jedną domenę internetową i nielimitowaną ilość subdomen. Wydanie Wildcard SSL trwa jedynie 5 minut. Z kolei certyfikat Comodo SSL używany jest przez większe firmy i wymaga manualnej weryfikacji. Dłuższy jest również okres oczekiwania na jego wydanie – od jednego dnia do tygodnia. Certyfikat rozszerzonej walidacji, to znaczy Comodo EV SSL, obejmuje pojedynczą domenę. Użytkownik internetu korzystający z przeglądarki właściwie interpretującej certyfikat EV SSL, zobaczy zielony pasek adresu wraz ze zweryfikowaną nazwą przedsiębiorstwa, do którego należy domena. Klienci mogą też wybrać certyfikaty Geotrust SSL, które w zależności od wersji są dedykowane zarówno małym podmiotom, jak i dużym firmom.