Cechy najlepszego hostingu internetowego – poradnik

Jeśli posiadasz firmę, to z pewnością posiada ona swoją stronę internetową. Czy wiesz jednak, jak ważny dla Twojego biznesu jest odpowiednio dobrany hosting? Czym zatem powinien się cechować najlepszy hosting dla firm?

Hosting dla firm – postaw na prędkość i bezpieczeństwo

Hosting internetowy, w szczególności ten dedykowany dla firm, powinien łączyć w sobie kilka wartości: być bezawaryjny, szybki, bezpieczny i zapewniać wsparcie techniczne. Gdy mówimy o szybkości, mamy na myśli prędkość ładowania się stron. Dlaczego jest istotna? Po pierwsze, ma ona wpływ na wrażenia użytkownika, który często ma skłonność do przedwczesnego porzucenia strony, jeśli ładuje się ona za długo. Po drugie, prędkość ładowania się strony stanowi jeden z ważnych czynników, które przeglądarki pod uwagę podczas określania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Poza optymalizacją kodu o obrazów czy likwidacją zbędnych przekierowań w obrębie strony, nie bez znaczenia dla czasu ładowania witryny ma także rodzaj hostingu (VPS, współdzielony, dedykowany, lub w chmurze), wysoka szybkość łącza oraz użycie szybkich dysków SSD w serwerach. Poza tym przedsiębiorstwa powinny szukać usługi hostingowej zapewniającej pełną niezawodność. Serwery firmy hostingowej powinny funkcjonować w sposób ciągły. Trzeba wybierać tych dostawców, którzy oferują bezawaryjne działanie serwera rzędu min. 99%. Ten parametr powinien być wyjątkowo ważny dla sklepów internetowych, gdyż każda godzina niedostępności sklepu może rodzić wiele tysięcy strat.

Czym powinien cechować się niezawodny hosting?

W przypadku hostingu dla firm nie warto skłaniać się do rozwiązań najtańszych. Darmowe usługi hostingowe na ogół charakteryzują się przeciętną jakością, a częstokroć zdarza się, że serwery takiej usługi znajdują się poza granicami Polski i nie ma do nich dostępu w razie awarii. Dla stron firmowych szukajmy hostingu umożliwiającego całodobowe wsparcie techniczne profesjonalnego zespołu. Kluczowe, by reakcja na zgłoszenia potencjalnych awarii była także stosunkowo szybka, kontakt z firmą łatwy, a cennik hostingu i warunki prolongaty ważności domeny skonstruowane w przejrzysty sposób. Nie zaniedbujmy też o bezpieczeństwie naszych danych. Serwery firmy hostingowej winny być zabezpieczone stale uaktualnianym oprogramowaniem antywirusowym, w serwerowni winny panować adekwatne warunki techniczne (temperatura, chłodzenie, zabezpieczenie na wypadek pożaru), a backup danych powinien być przeprowadzany regularnie.