Budujesz dom? Pamiętaj o geologu

Do zadań geologa zaliczane są między innymi sprawdzanie składu i historii gleby. Działania te prowadzone są po to, by opracować mapy geologiczne określonego terenu i wydobywać kopaliny. Chcąc stać się geologiem niezbędne jest odbycie studiów, które aktualnie oferowane są na dziesięciu uczelniach w kraju. Geolog zwykle zatrudniony jest w instytucjach parających się ochroną przyrody. Nie powinno to oczywiście zaskakiwać, gdyż jego profesja wiąże się z ziemią i zasobami wydobywanymi z wewnątrz. Dobrze jednak zaznaczyć, iż działają również przedsiębiorstwa oferujące usługi geologiczne dla indywidualnych kontrahentów. Jak ich szukać? W jakich sytuacjach warto na nie postawić?

Porady geologa dla osób prywatnych

Usługi geologa najczęściej będą potrzebne podczas wstępnych etapów budowy budynku. Start inwestycji uzależniony będzie bowiem od zbadania składu ziemi, na jakiej ma zostać wzniesiony obiekt – powinniśmy sprawdzić, jak obszar budowy był dotychczas eksploatowany i czy w ziemi nie znajdują się minerały. Ważne będzie również przebadanie gleby pod kątem zawartości związków szkodliwych dla mieszkańców przyszłego budynku, wód podziemnych czy uziarnienia ziemi – z tego powodu przed startem inwestycji koniecznie powinniśmy przeprowadzić odpowiednie badania geologiczne.

Jak wybrać geologa?

Choć geolog nie należy do najpopularniejszych zawodów, jeśli jego usługi będą niezbędne, bez trudu wyszukamy odpowiedniego specjalistę. Dobrze postąpimy wchodząc do sieci. Po wprowadzeniu interesujących nas fraz związanych z usługami geologicznych na pewno wyszukamy witryny firm, które je świadczą w danej miejscowości. Miejmy jednak na uwadze, iż chociaż do zdobycia uprawnień do pracy w tym zawodzie wymagane są specjalistyczne oraz niełatwe studia, powinniśmy przede wszystkim decydować się na współpracę z doświadczonymi specjalistami, którzy wykonywali już dokumentację dla wielu projektów.