Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Jeżeli potrzebujesz zlecić badania kierowców Bielsko Biała, wejdź na http://www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie istotne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów w myśl przepisów muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ten temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest postrzeganie prędkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]