Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

Zamów badania operatorów Bielsko.

Kiedy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania taki prawo nakłada także na operatorów dźwigów, wózków, koparek i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i na czym badania tego typu polegają?

Dlaczego badania operatorów są potrzebne?

Prawo jasno określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i z tego powodu wykonywanie takich kontroli jest kluczowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Bada się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto poziom koncentracji, zdolność oceny odległości oraz prędkość reakcji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, używana jest też specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż pół godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby badanej. Najczęściej są to 3-4 lata, natomiast w przypadku osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]