Okna ze szprosami – czym się wyróżniają?

Zwiedzając Polskę, można zauważyć, że w znacznej części domów znajdują się okna z szczeblinami. Szczebliny określa się także szprosami. Tego rodzaju okna znane są od bardzo dawna. Teraz okna te znów stają się popularne.

Okna ze szprosami: jaka jest ich funkcja?

W ciągu wielu lat ich funkcja bardzo się zmieniła. Lata temu nie istniała możliwość wyprodukowania dużych tafli szkła. Szprosy miały za zadanie podtrzymać szyby, rozdzielając je przy tym na parę pól. Charakterystyczną cechą szczeblin są wręby, na których mocuje się szyby. Dzisiaj wybiera się okna ze szprosami przede wszystkim dlatego, że są po prostu ładne. Rzecz jasna szczebliny w dalszym ciągu mogą spełniać funkcję praktyczną. Wykorzystuje się je, by wzmocnić konstrukcję okien, które mają bardzo duże przeszklenia. Dzieląc szybę na pola o mniejszej powierzchni, szprosy sprawiają, że okno jest sztywniejsze.

Okna ze szprosami: rodzaje oraz materiały do produkcji

Producenci okien proponują obecnie okna z kilkoma rodzajami szprosów. Zalicza się do nich:
– szprosy międzyszybowe: umieszczane są pomiędzy szybami. Okna z tak umieszczonymi szprosami można myć bez najmniejszego problemu. Są montowane na stałe, mogą różnić się kolorem;
– konstrukcyjne: nawiązują najmocniej do szprosów, które znane były przed wielu laty. Okna z takimi szprosami montuje się w zabytkowych obiektach. Oczywiście mogą być montowane też w nowych, jeżeli stylem przywodzą na myśl na przykład szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym rodzajem szprosów oferuje zaledwie jeden polski producent. Jego nazwa to nawiązanie do Ojcowskiego Parku Narodowego. Robione są z takich samych materiałów, jak ramy okienne. Jeżeli więc rama okienna wykonana została z drewna, także szprosy są z drewna. Wykorzystuje się również aluminium, PCV oraz włókna szklane.
Szprosy wyprodukowane z naturalnego drewna wyglądają (według nas) najlepiej. Dzielące okna na pola szprosy przywodzą na myśl szlacheckie dworki, ale sprawdzają się także w bardzo dużych oraz nowoczesnych przeszkleniach.