Nieprzyjemny zapach szamba w domu – z czego wynika?

Nieprzyjemne zapachy dochodzące z toalety nie zawsze są spowodowane brakiem czystości – nawet idealnie wyczyszczona muszla może brzydko pachnieć. Ten stan rzeczy nie jest pożądany, a dodatkowo okazuje się niezwykle uciążliwy dla mieszkańców oraz ich gości. Warto wiedzieć, z czego wynika zapach szamba w toalecie i czy można sobie z tym poradzić. Często wystarczy kilka prostych czynności, by cieszyć się świeżym powietrzem w łazience.

Zapach szamba z toalety – skąd się bierze?

Nieprzyjemne zapachy z toalety są zmorą użytkowników przydomowych szamb oraz oczyszczalni ścieków. Z pewnością warto się przyjrzeć odpowietrzeniu pionu kanalizacji – wywiew powinien być poprowadzony ponad dach, znajdując się około 50 cm powyżej jego pokrycia. Ważne jest nie tylko samo poprowadzenie wywiewu, ale również średnica zastosowanych rurek oraz ich drożność – bardzo często to właśnie problemy z odpowietrzeniem pionu powodują brzydkie zapachy z toalety. Druga kwestia to możliwość przepełnienia zbiornika na nieczystości – bardzo często brzydkie zapachy wynikają ze zbyt rzadkiego opróżniania szamba – sytuacja ta nie jest pożądana, oznacza bowiem możliwość cofania się ścieków. Jeśli mieszkańcy będą nadal zwlekać z opróżnieniem zbiornika, może dojść nawet do całkowitego cofnięcia się ścieków i zalania powierzchni mieszkalnej. Z szamba i oczyszczalni mogą unosić się brzydkie zapachy mające związek ze zbyt niską ilością żywych kultur bakterii odpowiedzialnych za rozkład szczątków organicznych. Wówczas mogą tworzyć się osady, zbiorniki szybciej się przepełniają, a to wszystko może prowadzić do unoszenia się brzydkich zapachów w domu.

Jak poradzić sobie z brzydkim zapachem szamba w łazience?

W łazience nie powinno być czuć zapachu szamba – warto sprawdzić, czy aby na pewno konstrukcja układu kanalizacji jest wykonana w sposób prawidłowy. Konieczne jest pamiętanie o regularnym opróżnianiu zbiornika. Ponieważ za brzydkie zapachy często odpowiada brak odpowiedniej ilości bakterii, można kupić specjalistyczne preparaty w formie płynu lub tabletek – należy aplikować je do kanalizacji zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu można nie tylko pozbyć się brzydkiego zapachu – bakterie przyczynią się do oczyszczania zbiornika przyspieszając rozkład resztek organicznych. Bakterie do szamba można kupić w specjalistycznych sklepach z chemią, sklepach budowlanych lub za pośrednictwem sprzedaży internetowej. Koszt preparatów z bakteriami nie jest wysoki, a może przynieść wiele korzyści – nie warto na tym oszczędzać.