Dlaczego trzeba wykonać hydroizolację ściany fundamentowej?

Każdy budynek składa się z paru typów ścian. Do tych o wielkim znaczeniu z całą pewnością zaliczana jest ściana fundamentowa, która często nazywana jest po prostu fundamentem. Fundament to podwalina nieruchomości. To on przejmuje pojawiające się obciążenia, a następnie przekazuje je na grunt. W konsekwencji całość konstrukcji budynku odznacza się stabilnością. Rolą ściany fundamentowej jest w związku z tym powiązanie w sposób możliwie najstabilniejszy struktury domu z gruntem. Nie trudno więc domyśleć się, że ściana tego typu musi zostać prawidłowo postawiona.

Ściana fundamentowa – właściwe metody hydroizolacji

Aby ściana fundamentowa cechowała się trwałością oraz odpowiednio spełniała swoją rolę, powinna być prawidłowo chroniona przed działaniem wilgoci. Trzeba pamiętać, że wielu architektów, inwestorów, a nawet ekip budowlanych nie dysponuje dostateczną wiedzą, która umożliwia dobranie prawidłowej metody hydroizolacji. Stosowanie źle dobranych substancji hydroizolacyjnych oraz niewłaściwie dopasowany materiał budulcowy sprawiają, że ściana fundamentowa może nie być odporna na działanie wilgoci. A wtedy pojawić mogą się wielkie problemy.

Ściana fundamentowa – zasady wykonania oraz najlepszy materiał

Beton okazuje się być Świetnym materiałem do wykonania ściany fundamentowej. Sprawdzi się on głównie tam, gdzie poziom wód w gruncie jest bardzo wysoki. Na materiale tego rodzaju bez żadnych kłopotów można zrobić naprawdę dobrze działającą hydroizolację. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli w ścianie znajduje się łączenie fug, to miejsca te powinny zostać osłonięte w wyjątkowy sposób. Jest to wynikiem tego, że miejsca te są słabe i to najczęściej właśnie przez nie przenika woda gruntowa, prowadząc do uszkodzenia ściany. Raczej lichym materiałem, z którego wykonać można ściany fundamentowe jest z kolei czerwona cegła. Ten budulec woda przenika bez żadnego problemu. Co więcej, woda wspina się po ścianie, wywołując takie uszkodzenia, jak puchnięcie, a następnie odpadanie tynku. Do tego dodać należy psujące dobry wygląd ściany plamy. Z tego powodu realizację hydroizolacji ściany fundamentowej najlepiej jest zlecić mogącej pochwalić się dużym doświadczeniem firmie.