Czym są szalunki i do czego służą

Skieruj się tutaj, aby zaopatrzyć się w szalunki Kraków

Szalunki to to konstrukcja tymczasowa, którą w przeważającej liczbie przypadków robi się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak również określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się po zastygnięciu mieszanki. Z pomocą szalunków można też solidnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zapełniony solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest użycie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zwiąże. Na ogół potrzeba na to od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się chociażby w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Mają jak widać bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są również specjalne dźwigary oraz podpory. Często zdarza się, że małe firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w dźwigary, mocowania, a także sklejkę.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]