Czy warto wykonać hydroizolację fundamentów?

Decydując się na budowę domu, trzeba pamiętać o rozmaitych pracach. Do tych postrzeganych jako najważniejsze zalicza się hydroizolacje fundamentów. Jest to na tyle istotny etap prac, że najrozsądniej ich przeprowadzenie zlecić profesjonalistom , którzy posiadają wysokie kwalifikacje i długoletnie praktykę w tej dziedzinie.

Hydroizolacja fundamentów – z jakiego powodu jest to tak ważne?

Hydroizolacja fundamentów bardzo dobrze chroni obiekt użytkowy przed działaniem wilgoci. Trzeba pamiętać, że bezpośrednie oddziaływanie wody na fundamenty znacząco zmniejsza właściwości termiczne obiektu. Pojawia się wtedy wyziębienie murów, które są z tego powodu o wiele bardziej narażone na powstanie grzybów wpływających negatywnie na zdrowie mieszkańców. Aktualnie wykorzystywane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna wykonywana jest wówczas, gdy woda zalega w pobliżu konstrukcji budynku. Jest najlepsza także wtedy, gdy woda wywiera nacisk mający charakter hydrostatyczny na konstrukcję fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa zaś zapewnia ogólną ochronę przed działaniem wody i wilgoci w wypadku, kiedy nie jest wywierane ciśnienie na konkretne komponenty konstrukcyjne.

Hydroizolacja fundamentów – komu zlecić prace

Hydroizolacje fundamentów stosuje się na ten moment zarówno w budynkach o charakterze mieszkalnym, jak i w obiektach przemysłowych. Trzeba pamiętać, że przy robieniu hydroizolacji fundamentów konieczne jest zabezpieczenie obszarów trudno dostępnych. Zalicza się do nich załamania, narożniki i łączenia ścian. W związku z tym wykonanie hydroizolacji wiąże się z koniecznością przygotowania odrębnego planu prac. Wykonanie hydroizolacji najlepiej jest powierzyć profesjonalistom, którzy posiadają tak wiedzę, jak i umiejętności praktyczne w tego typu przedsięwzięciach. Tylko wówczas jest się pewnym, że wszystko zostanie zrobione tak, jak należy, a sama izolacja doskonale spełni swoje zadanie.