Zewnętrzna i wewnętrzna dekoracja budynku – klinkier elewacyjny

Klinkier to rodzaj dekoracyjnej cegły, która może być umieszczana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego właściwości i dlaczego jest obecnie tak szeroko wykorzystywana w przemyśle budowniczym?

Zalety klinkieru elewacyjnego

Klinkier to po prostu wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane, które charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Płytki z cegły od dziesięcioleci znajdują zastosowanie jako element wykończenia mieszkań i domów – mogą być użyte m.in. jako cegła na komin czy płytki elewacyjne wewnętrzne. Cegła ozdobna jest stosowana też na naroża, podokienniki, cokoły oraz inne części budynków i świetnie sprawdza się zarówno w przypadku budynków utrzymanych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja klinkierowa prezentuje się bardzo elegancko i nie jest podatna na negatywne czynniki zewnętrzne – niską temperaturę, deszcz, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Klinkier elewacyjny pozostaje więc wiele lat w idealnym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają jeszcze inne atuty – zastosowanie naturalnego materiału powoduje, że są one antyalergiczne i odporne na działanie grzybów.

Płytki klinkierowe wewnętrzne oraz elewacja z klinkieru

Cegła dekoracyjna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja podkreśli styl, w którym utrzymane są pokoje – idealnie będzie pasować do wnętrz wzorowanych na nowojorskich loftów. Wysokiej jakości płytki z cegły można kupić w wielu składach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.