Presoterapia to technika masażu, której zadaniem jest poprawa krążenia chłonki w organizmie. Drenaż ręczny opracował duński fizjoterapeuta w trzecim dziesięcioleciu XX w. – to przeróżne chwyty terapeutyczne, jak przykładowo ruchy czerpiące oraz obrotowe, których częstotliwość i siłę terapeuta dopasowuje indywidualnie do kondycji zdrowotnej pacjenta oraz punktu masażu.
Sprzęt do drenażu limfatycznego – zabieg presoterapii bez udziału fizjoterapeuty
W ostatnich latach fizjoterapeuci często stosują urządzenia do presoterapii symulujące masaż wykonywany manualnie. Taki sprzęt składa się z specjalnych rękawów podzielonych na komory, które nasuwa się na obrzękłe kończyny górne i dolne. Dzięki wtłoczeniu powietrza w poszczególne komory aparat naciska na kończynę, stymulując tak przepływ chłonki. Istnieje wiele powodów do wypróbowania drenażu limfatycznego. To przede wszystkim obrzęki oraz zastoje limfatyczne, zwyrodnienia stawów, jak również obrzęki pooperacyjne (przykładowo po operacji tarczycy lub mastektomii) obrzęki lub będące wynikiem urazów. Wykorzystuje się go też w medycynie estetycznej – wspomagająco w toku procesu odchudzania czy jako wsparcie w niwelowaniu cellulitu. Presoterapia stała się też ogromnie popularna w świecie sportu, przede wszystkim jako etap regeneracji powysiłkowej.
CarePump – domowe aparaty do presoterapii
Duże możliwości użycia urządzeń do masażu limfatycznego przysłużyło się pozytywnie do rozwoju tych aparatów. Dziś osoby raz za razem stosujące tę formę terapii mogą wykonać zabieg w we własnym domu, przy użyciu mobilnych urządzeń Move4, Move6 oraz Move8 marki CarePump. Domowe aparaty do masażu limfatycznego tego producenta cechują parametry zbliżone do sprzętu wykorzystywanego w gabinetach fizjoterapeutycznych. Numer z nazwy modelu świadczy o ilości komór mieszczących się w rękawach – im więcej przedziałów, tym skuteczniejszy jest zabieg drenażu. Urządzenia CarePump są stosunkowo lekkie i kompaktowe, w związku z tym bez przeszkód można wziąć je na wyjazd, np. na zagraniczny turniej sportowy.
Co kluczowe, poddanie się zabiegowi masażu uciskowego powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Zalecamy nie decydować o tym samodzielnie, dlatego że istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają korzystanie z takiego zabiegu (to m.in. niewydolność serca czy stany zapalne, które należy wcześniej wykluczyć.
CarePump
Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail:
[email protected]