Przetwory ekologiczne – zdrowa, naturalna żywność

Dowiedz się, gdzie kupić eko żywność.

Od szybkiego rozkwitu branży żywieniowej, który rozpoczął się na początku XX wieku, wyroby jedzone przez nas codziennie zaczęto coraz częściej nasycać rozmaitymi substancjami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz razem z dojrzewającą wiedzą konsumentów odnośnie tego, co spożywają i jakie może to mieć oddziaływanie na ich samopoczucie, w ostatnim czasie coraz częściej poszukują oni artykułów wyprodukowanych z żywności ekologicznej.

Walory ekologicznej żywności

By jakiś produkt trafiający na półki sklepowe w Polsce mógł tytułować się „ekologicznym”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność ekologiczna i artykuły z niej wyprodukowane muszą pozyskać określone certyfikaty nadawane przez wskazane do tego instytucje. Nadrzędnym jednakże przymiotem spożywczych produktów eko jest to, iż wykorzystane do ich przyrządzenia warzywa i owoce uprawiano z zachowaniem wszelkich norm rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie używali chemicznych pestycydów ani nawozów mogących mieć niekorzystny oddziaływanie nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które również szkodzą środowisku. Niektóre bowiem nawozy powodują zasolenie gleby bądź zatruwają wody powierzchniowe, a opryski upraw silnymi pestycydami nierzadko skutkują obumieraniem pożytecznych pszczół. Natomiast ekologiczna uprawa sprawia, że rośliny posiadają wielokrotnie niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych substancji dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Co musi znaleźć się na etykiecie eko żywności

Żywność eko jest poddawana nieustannemu nadzorowi na każdym etapie produkcji, w tym też w trakcie transportu oraz przechowywania. Co kluczowe, jeżeli artykuł spełnia kryteria, jego wytwórca oprócz typowych informacji m.in. o możliwych alergenach, dacie przydatności do spożycia, masie netto, kraju produkcji ingredientów czy temperaturze przechowywania, musi też bezwzględnie podać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej niniejszy artykuł i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdy, które tworzą w kształt liścia. Wypatrując żywności ekologicznej warto zatem czytać uważnie etykiety wyrobów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie widnieje informacja o przyznanych certyfikatach.

Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]