Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Chcesz zamówić obrączki Kraków? Skieruj się tu.

Dla większości kobiet ślub jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy nowożeńców do końca życia, a znakiem ich wierności, uczucia i zaangażowania są obrączki ślubne.

Mężczyźni nie zawsze mieli obrączki

Pierwotnie nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, więc ich dzieje są wspólne i sięgają wiele wieków przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu podarowanie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu ślubu. Niewielu wie jednakże, że panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną wiele stuleci później. Już wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy wybywali na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, że wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo w Brazylii, we Włoszech, w Szwecji czy w Wielkiej Brytanii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starodawnymi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i mierzy obrączki razem, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, gdyż jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki – dodaj cytat, imiona małżonka albo datę ślubu

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej stonowaną stylistyką. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z przeróżnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (jak miedź czy mosiądz), które uosabiały niezłomność miłości. Obecnie do ich sporządzenia stosuje się najczęściej platynę i złoto, które są symbolem zaufania do partnera. Owszem, są one też często zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej nabywane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch rodzajów złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą również często usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka albo istotny dla nowożeńców cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]