Najważniejsze cechy piłek 3 popularnych sportów drużynowych

Kup piłki Hummel.

Niewiele jest dyscyplin sportowych, które można uprawiać bez konieczności użycia różnych akcesoriów. Nawet w niektórych sportach indywidualnych, m.in. tych z obszaru gimnastyki czy lekkoatletyki, trzeba zaopatrzyć się w młot bądź oszczep. Jednak najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie akcesorium sportowym, pojawiającym się w przeróżnych różnych sportach (nie tylko zespołowych), są piłki. W poniższym wpisie przybliżamy charakterystykę trzech piłek stosowanych w grach modnych wśród Polaków.

Najważniejsze cechy piłek do siatkówki, piłki nożnej oraz ręcznej

1. Piłka do piłki nożnej to zdaje się sprzęt, który spotkać można w pokoju każdego nastolatka, a ostatnimi czasy i niejednej dziewczyny, bo o zawodowej karierze w tym sporcie coraz częściej marzą również kobiety. Obwód piłki do “nogi” powinien oscylować w przedziale 0,68-0,70 metra, a jej waga to najczęściej pomiędzy 410 g a 450 g. Dawniej piłki te wykonywano z naturalnej, dziś używana do tego jest przede wszystkim eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu zwano “biedronką” ze względu na charakterystyczne czarne łaty, które musiały być czytelne w dwukolorowych telewizorach. Dziś piłki do „nogi” wytwarzane są w nieskończonych wzorach oraz kolorach, a większość rozpoznawalnych turniejów futbolowych ma swój unikalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niedużo mniejsza niż ta do „nogi”, gdyż jej obwód ma między 65 a 67 cm. Jest od niej lecz prawie dwukrotnie lżejsza – jej ciężar to około 260-280 gramów. W środku znajduje się lateksowy pęcherz, a między nim a powierzchnią ze skóry (także na ogół wykonaną ze skóry syntetycznej) mieści się warstwa nylonu lub bawełny. Piłki do siatkówki wytwarza się w wariancie do siatkówki plażowej i halowej.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z przedstawionych tu piłek, ale co istotne jej wagą i rozmiary zmieniają się w zależności od tego, przez kogo piłka jest być używana. Inny obwód mają tym samym piłki do piłki ręcznej dla mężczyzn, inne dla kobiet, a piłki o najmniejszych wymiarach produkowane są dla najmłodszych dzieci. Wobec tego obwód piłek dla piłkarzy ręcznych waha się między 46 do 60 cm, a ich ciężar – od 260 aż do 475 gramów. Dętka tych piłek musi być niezwykle wytrzymała, dlatego zwykle wykonywana jest z lateksu. Zewnętrzna warstwa z kolei winna zapewniać odpowiednią przyczepność do dłoni.

Czy uprawiamy sport jedynie amatorsko, czy jesteśmy zawodowymi zawodnikami, warto kupować sprzęt wysokiej klasy. Zapewni to nie tylko większy komfort w czasie gry – dobra piłka z pewnością wytrzyma także znacznie dłużej.

Adres firmy:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]