Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Jeśli chcesz kupić łańcuchy na koła, koniecznie sprawdź ebagaznik.pl

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w autach terenowych, osobowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi. Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Aby go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]