Kłódki szyfrowe lub na klucz – rodzaj ma znaczenie

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość rodzajów kłódek, jednak każda z nich należy do jednego z dwóch podstawowych typów – z prostym trzpieniem lub szeklą wygiętą w kształt litery U. Kłódki z szeklą cechuje wygoda w użyciu i uniwersalność, jednak pod względem wytrzymałości lepiej wypada kłódka trzpieniowa. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Wybierając kłódki warto wziąć pod uwagę rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i dość trudne do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny jest bębenek, włamywacz bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy dość szybko.

Z czego produkuje się kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki istotny jest też materiał, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na uderzenia i piłowanie, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości wytwarzane są z metali wykazujących wspomniane właściwości. Najczęściej kupowane rodzaje to przede wszystkim kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym w sprzedaży dostępne również kłódki wykonane ze stali (głównie nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla podniesienia wytrzymałości na wodę bywają pokryte powłokami galwanicznymi – na przykład niklem.