Charakterystyka biopaliwa do kominków

Postanowiłeś o kupnie biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać dom? W tym artykule spróbujemy przybliżyć Ci najistotniejsze informacje, jakie trzeba znać o działaniu i wykorzystaniu biopaliwa do kominków.

Czym jest płyn do biokominków?

Biopaliwo do kominka to substancja powstająca na bazie alkoholu, na ogół etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który wytwarzany jest z surowców roślinnych, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są zupełnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W czasie wypalania się się płynu nie wydziela się dym, zatem żadne substancje smolne nie są emitowane do atmosfery. Wyzwala się tylko para wodna oraz CO2 w bezpiecznej dla ludzi ilości. Jednakże z powodu emisji dwutlenku węgla nie można instalować biokominków we wnętrzach, w których jest zamknięty obieg powietrza czy też słaba cyrkulacja. Kupując płyn do kominków koniecznie sprawdźmy, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bo wtedy będziemy mieć pełne przekonanie, iż produkt jest bezpieczny. Na opakowaniu biopaliwa winny być wymienione informacje o jego składzie, dlatego jeśli wytwórca nie ujawnia tych danych, a przy tym nie widzimy wspomnianego wcześniej certyfikatu, kupmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się lepszą jakością, ponieważ na ich cenę składają się wydatki poniesione przez producenta na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze zidentyfikować płyn do biokominka niskiej jakości? W czasie jego spalania wydzieli się nieprzyjemny zapach, pojawi się dym lub na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Na jak długo wystarcza biopaliwo do kominka?

Biopaliwo do biokominka spala się bezzapachowo, aczkolwiek istnieje wiele dodatków aromatyzujących, które można do niego dodać, aby emitowane podczas jego wypalania ciepło rozniosło po mieszkaniu także wybrany przez nas zapach. Na jak długo wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od 3 do 6 godzin, jakkolwiek prędkość spalania zależy w głównej mierze od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w wielu modelach można regulować. Biopaliwo do biokominka najczęściej można nabyć w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli posiadamy duży biokominek, którego głównym zadaniem ma być ogrzanie pomieszczenia, będziemy musieli wyposażyć się w większe ilości płynu. Jeżeli natomiast biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i stosujemy go okazjonalnie, lepiej wybrać zbiorniki o małej pojemności. Pamiętajmy, że płyn do kominków to produkt łatwopalny, wobec tego najlepiej mieć w domu tylko taką ilość jaka jest konieczna do bieżącego wykorzystania.