Usługa mass collect – co to jest?

Mass collect to usługa, która polega na identyfikacji płatności masowych od kontrahentów. Przybliżamy pokrótce, jak funkcjonuje mass collect i w jaki sposób upraszcza organizację małym i dużym przedsiębiorstwom.

Mass collect – korzyści z przypisania kontrahentom indywidualnych numerów rachunków

Działanie mass collect jest właściwie dość proste. Polega na przypisaniu każdemu kontrahentowi niepowtarzalnego numeru rachunku, który staje się tym samym jego ID. Takie podejście jest użyteczne wszędzie tam, gdzie każdego miesiąca obsługiwana jest spora grupa kontrahentów, a więc na przykład w szkołach prywatnych, w firmach telekomunikacyjnych oraz wszystkich działalnościach, gdzie wprowadzony jest system abonencki (między innymi w sieciach siłowni). Należności przesyłane w systemie mass collect trafiają na jeden firmowy rachunek bankowy, jednakże wcześniejsze nadanie kontrahentom unikalnych numerów rachunków pozwala na ich efektywniejsze zdefiniowanie, bez względu na to, jakim sposobem wykonali oni przelew (przelew z karty, przelew za pośrednictwem poczty lub standardowy przelew). Korzystanie z mass collect przekłada się również na szybsze księgowanie wpłat aniżeli w przypadku księgowania ręcznego, a równocześnie na eliminację ewentualnych omyłek, które mogą zdarzyć się w czasie tej czynności.

Mass collect również dla firm rozliczających mniej niż sto faktur

Choć usługa mass collect nie jest aktualnie dostępna w większości banków (posiadają ją m.in. Bank Pekao i BNP Paribas) warto przeanalizować możliwość jej wdrożenia w przedsiębiorstwie, również takim, które każdego miesiąca rozlicza poniżej setki faktur. Zastosowanie mass collect wiąże się wszak z kilkoma korzyściami, jak np. oszczędność czasu pracowników zajmujących się księgowością, opcja integracji z systemem finansowo–księgowym (a tym samym monitorowanie na bieżąco wpływających opłat) czy połączenie z aplikacjami Finance Automation. Taką autorską aplikacją służącą do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Daje ona nie tylko możliwość powiązania z systemem mass collect banku, ale posiada również opcję wysyłania notyfikacji o nadchodzących terminach płatności oraz windykacji, co w ciągu kilku miesięcy owocuje podniesieniem terminowości u kontrahentów, którym wystawia się faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]