Sprawdzaj kurs i wymieniaj funta przez internet

Co warto wiedzieć o funt kurs?

Funt brytyjski, którego poprawną nazwą jest funt szterling, to jedna z najsilniejszych istniejących walut. Mimo przynależności pierwotnie do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a następnie UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i zachowało swoją historyczną walutę.

Sytuacja funta szterlinga po Brexit

W wyniku decyzji o Brexicie, który okazał się przeciągłym, ponad czteroletnim procesem, wartość funta w stosunku do dolara i euro znacznie zmalała. Było to powiązane między innymi z ogłoszeniem przez liczne podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, opuszczenia rynku brytyjskiego, co groziło zmniejszeniem się ilości zatrudnianych pracowników, a w konsekwencji także obniżeniem PKB. Odrabianie intensywnego spadku kursu funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się wolno i przy dość dużych skokach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie stała się recesja z 2020 r. spowodowana długim zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii wirusa COVID-19. Wypada jednak zauważyć, że funt brytyjski to niezwykle silny pieniądz, będący w obiegu na Starym Kontynencie już od XII w., który w samym tylko XX w. podźwignął się po znacznych spadkach wywołanych anulowaniem powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy słynnym ataku spekulantów walutowych z 1992 r.

Bieżący kurs funta szterlinga – nasi rodacy wciąż go szukają

Funt jest dla Polaków ważną walutą, w której nadal chętnie lokują swój kapitał. Dzieje się tak przede wszystkim z tej przyczyny, iż mimo Brexitu, tysiące naszych rodaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie zamierza wrócić do kraju i w dalszym ciągu wspomaga finansowo swoje rodziny w Polsce. Aktualny kurs funta brytyjskiego obserwuje tym samym znaczna grupa osób. Szuka ona głównie przejrzystych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro oraz złotówki, ale nierzadko też danych historycznych dotyczących pięciu lat wstecz. Takie wykresy znajdują się między innymi na stronie kantoru internetowego, który odświeża kurs co parę sekund. Informacje te umożliwiają także wprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po rentownym kursie.