Leasing niewątpliwie jest wymieniany jako jeden z najczęściej wybieranych przez firmy instrumentów finansowych. Nie może to rzecz jasna zaskakiwać, gdyż jego duże atuty sprawiają, że leasing okazuje się świetnym sposobem pozwalającym na optymalizację wydatków wiążących się z prowadzeniem firmy. Głównie ze względu na fakt, że w naszym kraju ratę leasingową traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak opłacalny rzutuje także to, że umożliwia on zdobycie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa aktywów bez konieczności ich kupowania. Na czym konkretnie jednak opiera się leasing? O czym należy pamiętać stawiając na taką metodę finansowania?
Leasing – co to jest?
Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym oznacza dzierżawę. W krajach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, lecz w naszym kraju są to pojęcia odmienne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę wybranego aktywu leasingobiorcy, za co ten drugi zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj bywają auta, które zasilają flotę firmy, maszyny niezbędne do działania przedsiębiorstwa czy też sprzęt do biura. Po wygaśnięciu umowy wypożyczone przedmioty muszą być oddane leasingodawcy, a ten zwykle odsprzedaje je w niskiej cenie.
Leasing – jak ustrzec się pomyłek?
W ostatnich latach w naszym kraju dostępnych jest sporo ofert leasingu. Ich różnorodność powoduje, iż trudno wybrać w tej grupie tę najkorzystniejszą – niezbędne w tym celu będą właściwe umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca takie posiada, wybierając leasing, najlepiej postąpimy zasięgając porady fachowca. Przed znalezieniem leasingu dobrze więc odwiedzić doradcę kredytowego, który powie, jak wyszukać propozycję dostosowaną do naszych oczekiwań i zagwarantuje, że leasing rzeczywiście okaże się najkorzystniejszym wyjściem.