Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

Kliknij tutaj po więcej szczegółów o systemie SWIFT.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta świata na wojnę na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z filarów efektywnego działania bankowości międzynarodowej.

Po co nam system bankowy SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny używany w dzisiejszych czasach system tego typu. Poza nim np. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: Express Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie stosowane są też przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze jednego państwa.

Jak zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich państwach świata i stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekracza już 10 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie oraz masa pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku najpopularniejszych banków, obecnych w Polsce.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]