Inwestycja w złoto bulionowe – jakie monety dostępne są w Polsce?

Sprawdź, gdzie kupić monety inwestycyjne.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą skorzystać z kilku różnych propozycji: nabywać akcje firm powiązanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, czy też gromadzić biżuterię inwestycyjną. Kolejną metodą jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są bite w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzą się przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, nazywane również lokacyjnymi, czy to złote czy z drugich metali szlachetnych, różnią się od nich pod wieloma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są bite celem inwestowania w nie środków finansowych, co sprawia, że ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a raczej wyznaczany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w kolekcjach tematycznych lub w związku z istotnymi wydarzeniami, stąd ich awers czy rewers niezwykle z rzadka jest modyfikowany. Przeważnie złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie zaledwie datą bicia. Istotne jest to, iż mnóstwo monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza próba oraz waga wykorzystanego do ich bicia metalu szlachetnego. Plusem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, więc ich ewentualna sprzedaż jest w mniejszym stopniu obciążona ryzykiem straty aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie zawsze z 24 karatowego złota

Popularne pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, lecz emitenci wybijają dodatkowo monety o nominale 1/4 czy 1/10 uncji złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są na ogół ze złota najwyższej próby, czyli .9999, ale np. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand bite są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu podniesienie twardości monety i w rezultacie redukcję ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o ilości czystego kruszcu użytego do ich wybicia.

W ofercie polskich brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc wymienione powyżej Krugerrandy, brytyjską Britannię czy chińską Pandę.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]