Optymalizacja dla urządzeń mobilnych kluczem do sukcesu strony

Powszechność urządzeń przenośnych sprawia, że webmasterzy znacznie chętniej przygotowują mobilne wersje stron. Jest to niezwykle istotne z uwagi na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Jest jedna zasada: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Główne zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Jest parę czynników, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się właściwie na różnych urządzeniach. Należy także zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale niesamowicie ważnym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – użyj RWD

Zastosowanie powyższych z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy zastosować na stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeżeli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, można po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które zapewnią responsywność strony. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie niezbędny element projektowania stron.