Mnóstwo rzeczy, które użytkujemy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, duże lub małe, te silniki odmieniły nasze życie, lecz statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak pracują te urządzenia.
Silnik prądu stałego – zasługa cenionych naukowców XIX w.
Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwustu lat i są wspólnym osiągnięciem grupy osób. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do ogólnego zastosowania w różnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty cenionych inżynierów połowy XIX w., takich jak między innymi Thomas Edison, Gaston Planté oraz Zénobe Gramme. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze nieruchomego statora, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika i szczotek. Dzisiaj powszechnie wykorzystywane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za fenomenalną niezawodność oraz bezgłośne działanie.
Gdzie wykorzystuje się silniki prądu stałego?
Teza, że silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD czy też korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki DC są częścią sterowanych na odległość samochodów oraz pociągów, a więc gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które zapewne sprezentujemy też naszym synom i córkom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w licznych branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne będą powszechne, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Silniczków DC używają też entuzjaści elektroniki do realizacji autorskich projektów z zakresu robotyki oraz mechaniki.
Choć silniki prądu stałego o niskiej mocy bez problemu można kupić w sklepach hobbystycznych i z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od uznanych światowych marek.
Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]