Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Dowiedz się więcej o motoreduktorach.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia silnika elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak działają motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu.

Motoreduktory kupisz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory pomagają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w rozmaitych funkcjach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, wskutek czego zawsze pojawia się niewielka różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne moduły jak sprzęgła albo hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez trudu znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nieraz miesiące, na pracochłonne pomiary oraz testy poszczególnych układów części. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do lekkich, średnich albo znacznych obciążeń, jak również do krótkotrwałego bądź długotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano wielostopniową przekładnię, pozwala otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Warianty i wykorzystanie motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z użyciem różnych wariantów silników (DC, BLDC, AC i szeregowych), dzieli się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Brak chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to transport, produkcja żywności bądź przemysł, dzięki motoreduktorom działają różne automaty, jak wertykulatory, linie produkcyjne, dachy ruchome i wyciągi górskie. Ogromne zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników sprawiła, iż liczbę potencjalnych zestawów, jakie obecnie oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]