Wypady w góry mogą przybierać rozmaite formy. Od nieśpiesznych spacerów po łatwych trasach w bliskim sąsiedztwie schronisk turysty, przez całodniowe, piesze wędrówki po trasach stojących wyżej na skali trudności, aż po rygorystyczne trekkingi. Aby wziąć udział w trekkingach, niezbędne jest doświadczenie w przemieszczaniu się po górach (zarówno wytyczonymi szlakami, jak i poza nimi), co najmniej dobra sprawność fizyczna, a także zdolność obsługiwania sprzętu turystycznego i wspinaczkowego. Niemniej jednak w zamian za niejednokrotnie olbrzymi trud dostajemy możliwość kontaktu z dziką przyrodą i delektowania się niesamowitymi widokami.
Trekkingi – dopasuj odpowiedni stopień trudności do swojego doświadczenia
Stopień trudności jest zależny od terenów, przez które prowadzą trekkingi. Fachowcy wymieniają 3 poziomy trudności wypraw w rejony górzyste. W trekkingach najniższego stopnia wziąć udział mogą wszyscy, którzy mają dobrą sprawność fizyczną, a ich zdrowie nie jest przeszkodą do intensywnej aktywności. Następny stopień trudności wymaga solidnej kondycji i przynajmniej podstawowego doświadczenia w górach – na przykład w Tatrach. Ostatni stopień to wycieczki dla jednostek z wysoką sprawnością fizyczną, znajomością natury wysokich łańcuchów górskich i potrafiących obsługiwać sprzęt, jak również przyzwyczajonych do trudnych warunków biwakowania w ciągu wielodniowej wędrówki.
Dokąd wyjechać na trekking?
Trekkingi można uprawiać we wszystkich górach. W naszym kraju entuzjaści tego rodzaju aktywności w najwyższym stopniu cenią sobie trasy tatrzańskie. Jeśli zaś chodzi o pozostałe pasma na kontynencie europejskim, dużym uznaniem szczycą się Alpy, Góry Przeklęte na Bałkanach, Karpaty Wschodnie, a także leżące na granicy z Azją Ural i Kaukaz. Jednostki najbardziej obeznane w trekkingu mogą natomiast spróbować swoich sił w czasie wycieczki w Andach, Karakorum lub Himalajach.
Adres firmy:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko
Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail:
[email protected]