Stożek rogówki – objawy i popularne metody leczenia

Na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/ uzyskasz więcej informacji o leczeniu stożka rogówki.

Stożek rogówki to schorzenie, które w znacznym stopniu ogranicza codzienną aktywność – pogarsza jakość widzenia oraz może powodować kolejne choroby oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych lekarze dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki częstokroć towarzyszy innym schorzeniom oczu

Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednakże ma mnóstwo receptorów bólowych. W okolicy trzydziestego roku życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w centralnej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Pacjenci uskarżają się również na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje też podwójne widzenie. Choroba ta częstokroć współistnieje z pozostałymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We początkowej fazie choroba jest niwelowana z wykorzystaniem szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, po pewnym czasie natomiast konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – metody cross linking i wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Korekcja stożka rogówki może być prowadzona za pośrednictwem przeróżnych procedur medycznych. Dzisiaj najskuteczniejszym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Świetne efekty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie krótkowzroczności lub niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po kilku miesiącach udać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie usunie wadę wzroku.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]