Nie warto wstydzić się konsultacji z urologiem

Urolog w Krakowie prywatnie. Uzyskaj więcej informacji na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

Konsultacja z urologiem wywołuje u wielu pacjentów zakłopotanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co skutkuje tym, że osoby, które spostrzegły u siebie niepokojące przejawy choroby, w wielu przypadkach opóźniają o wiele miesięcy badanie u specjalisty. Tymczasem może to skutkować poważnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Nie ignoruj tych symptomów! Sprawdź, kiedy trzeba umówić się na konsultację do urologa

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie identyfikacją i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować mnóstwo różnych symptomów, które w wielu przypadkach są ignorowane przez chorych z nadzieją, iż same znikną. Na które zatem objawy powinno się zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany dotyczące moczu, a więc jego spienienie, ciemna barwa czy pojawienie się w nim ropy albo krwi, ale również ból albo pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy mogą być też mniej oczywiste, przykładowo ból w okolicy podbrzusza lub pleców, spuchnięcie stóp i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, w związku z tym mężczyźni winni zgłosić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką, wywołaniem wzwodu czy gdy dostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba też zauważyć, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci na ogół zapisują się do gabinetu lekarza urologii w celu wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), konsultacji dotyczącej wazektomii oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra czy też torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie wykonują również mnóstwo skomplikowanych zabiegów, jak np. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]