Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym tematem. Obecnie natomiast, wykorzystując odpowiednie narzędzia i – co najważniejsze – skuteczne leki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi okażą się w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe jest niezbędne zawsze, kiedy pojawi się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu ultracienkich sprzętów, dzięki którym lekarz może dostać się do głęboko położonych partii uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, nierzadko bardzo złożonych technicznie sprzętów. Jakich?
Którymi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?
Oprócz narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku stomatologa, minimalizując niemal całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie także mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności umożliwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie zabiegu oraz polepszenie komfortu leczonego.
Leczenie kanałowe – kiedy bezpłatne?
Rozpoczynając leczenie kanałowe warto pamiętać, że nie we wszystkich sytuacjach będzie ono fundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie zaś w pełni płatne. Jeżeli jest ono niezbędne, dobrze udać się do dentysty dysponującego nowoczesnymi narzędziami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni pacjenci mówią w sieci.