Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Stercz, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina postacią oraz wielkością kasztan. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą zaczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, stąd tak ważkie jest jej regularne badanie. Daje to szansę zidentyfikowania przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Trzeba zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można bagatelizować groźby jego prawdopodobnego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia powinni w regularnych odstępach pojawiać się w gabinecie urologicznym, w szczególności jeśli zauważyli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, jak np. ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, kłopoty z erekcją i wytryskiem, trudności w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, ale także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednakże mieć absolutną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja prostaty – co należy wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który zazwyczaj trwa około 30 minut. Ponadto pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są następnie analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi i wszczepione zastawki serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]