Jak pracować wygodnie na home office?

Dotychczas praca zdalna była dodatkiem do pracy biurowej. Zazwyczaj była po prostu formą zachęty dla pracownika. W czasie trwającej od kilkunastu miesięcy pandemii dla poniektórych home office stał się już codziennością. Ale nie wszyscy potrafią poradzić sobie z takim trybem pracy. Clue stanowi stosowna organizacja. Jak więc zaplanować sobie pracę w domu?

W związku z aktualnym stanem epidemiologicznym, sporo przedsiębiorstw zdecydowało się przejść na tryb pracy zdalnej. Dla części pracowników, którzy nie mieli przedtem styczności z takim systemem pracy, efektywna organizacja czasu jest ogromnym problemem, gdyż zmusza ich do dostosowania się do kilku nowych zasad.

Jak wykorzystać zalety i złagodzić niedogodności związane z pracą zdalną?

Najpierw warto znaleźć sobie komfortowe miejsce do pracy. Najlepszą opcją jest gabinet specjalnie dla niej przeznaczony. Jednak nie w każdym mieszkaniu jest to możliwe. Czasami posiadamy tylko minimum przestrzeni na ustawienie biurka bądź stolik i to także się sprawdzi. Kluczowe jest natomiast to, aby strefa pracy była oddzielona od strefy prywatnej. Naturalnie trzeba także zadbać o oświetlenie, aby było jak najbardziej naturalne.

Jak tanio zorganizować miejsce do pracy? Jeśli nie masz w mieszkaniu wygodnego biurka czy fotela to rekomendujemy zdecydować się na jego kupno z drugiej ręki albo sprawdzić lokalne propozycje sprzedaży w sieci.

Skrupulatne rozplanowanie codziennej pracy

W czasie pracy poza biurem kluczowa jest samodyscyplina i sumienność w wykonywaniu obowiązków. Powinniśmy zachowywać się tak, jak podczas pracy w firmie. W przypadku, jeśli nasze godziny pracy nie są z góry ustalone, to polecamy wybrać te, w których pracujemy najskuteczniej. Warto pamiętać, by w godzinach pracy nie planować innych obowiązków. Dobrą metodą na skupienie się na pracy jest wyciszenie notyfikacji z mediów społecznościowych oraz zastosowanie metody Pomodoro, która polega 25 minutowych etapach pracy z 5 minutową odpoczynkiem pomiędzy kolejnymi zadaniami.

Dress code a home office

Dzień spędzony w szlafroku pomimo, że zdaje się być cudownym pomysłem, może mieć niekorzystny wpływ na terminowe wypełnianie obowiązków. Domowy ubiór może być na tyle komfortowy, że będzie wywoływać stan odprężenia. By do tego nie dopuścić warto zadbać o swój ubiór, w szczególności jeżeli w czasie pracy odbywają się spotkania online. Będziesz się czuć wtedy pewniej.

Utrzymanie relacji pomiędzy współpracownikami

W przypadku systemu pracy na zdalną znikają rytuały biurowe np. poranne konwersacje przy kawie, wspólny dojazd do biura bądź wyjście podczas przerwy obiadowej. Do podtrzymania koleżeńskich stosunków ze współpracownikami warto wykorzystać popularnych komunikatorów np. Messenger. W razie konieczności skomunikowania się równocześnie z szerszą grupą pracowników, lepiej sprawdzi się spotkanie online przez Zoom, Google Meet czy Skype. Jeżeli odczuwamy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z kolegami z biura także tematów prywatnych. W home office niesłychanie ważne jest znalezienie odpowiedniego komfortu psychicznego, szczególnie kiedy tylko okazjonalnie spotykamy ze znajomymi.