Opale to niezwykłe kamienie. W naturze występują w dwóch głównych odmianach – jako opale szlachetne i jako opale zwyczajne. To jedynie te szlachetne cechuje zmienna barwa i przechodzenie odcieni w zależności od kąta padania światła, czyli opalizacja.
Tę opalizację powodują maleńkie kryształki krystobalitu wrośnięte w strukturę krzemianu, z którego zbudowany jest opal. W zależności od tego, jak kryształki będą ułożone, oraz czy opal ma dodatkowe inkluzje (ciekłe bądź gazowe), opal będzie się mienił na wiele sposobów.
Nie da się ukryć, że opale szlachetne to jedne z najpiękniejszych kamieni. Niestety, dość kosztowne, zwłaszcza że są nietrwałe. Mówi się, że opal żyje mnie więcej tyle ile człowiek. Dlaczego? Bo po zetknięciu z powietrzem zaczyna powoli wysychać. W końcu pojawiają się na jego powierzchni drobne rysy, a kamień nieco traci blask. Można go odzyskać, wkładając opal do wody. Niestety działa to tylko tak długo, jak długo kamień znajduje się pod wodą.
Opale syntetyczne
Z racji małej dostępności opali dość szybko zainteresowano się możliwością sztucznego wytworzenia opalizacji w kamieniach. Po raz pierwszy udało się to jednak dopiero w 1974 roku. Uzyskano w ten sposób syntetyczne opale w kolorze mlecznym i czarnym. Na syntetyczne opale ogniste i miodowe, trzeba było czekać aż do 1982 roku. Początkowo produkowano je w Szwajcarii (tam mieszkał wynalazca syntetycznych opali ognistych – Gilson), ale obecnie w ich produkcji przoduje Japonia.
Opale syntetyczne uzyskuje się z utwardzanego żelu krzemionkowego lub z plastiku (opale firmy Seiko).
Opality – syntetyczne opale ze szkła i kryształu górskiego
Ta ciekawa forma sztucznych opali bywa nazywana Slocum Stone (od nazwiska twórcy metody). Polega ona na mieszaniu kawałeczków opalu z kolorowym szkłem i łączeniu ich z kryształem górskim. W opalitach odnajdziemy ślady sodu, magnezu, aluminium i tytanu. Mimo tego, że są to kamienie całkowicie syntetyczne, cieszą się popularnością wśród twórców biżuterii, bo każdy jest unikatowy, a oprawione, mienią się przepięknymi kolorami.
Imitacje opali szlachetnych z opali zwyczajnych
O ile opale szlachetne występują rzadko, o tyle opale zwyczajne dość często. A poddając je odpowiedniej obróbce, można uzyskać opale o bardzo ładnej barwie. Opale zwyczajne traktuje się impregnatami, woskiem bądź gotuje w osłodzonej wodzie. Dzięki takim zabiegom nabierają lekkiej opalizacji, która jednak nie może równać się z naturalną.
Prawdziwy czy syntetyczny? Opale i ich cena
Wprawne oko rozróżni opal syntetyczny dzięki mniejszym nieregularnościom niż kamień naturalny. Niewprawne musi polegać na zapewnieniu sprzedawcy. Warto pamiętać o tym, że opal prawdziwy (naturalny, szlachetny) nie może być tani. Nie kupicie pierścionków z opalem naturalnym za 100 zł. Nie ma takich promocji ani okazji. Jeśli biżuteria kosztuje kilkadziesiąt złotych, to jest to na 100% opal syntetyczny.
Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/ciekawostki/opale-syntetyczne-i-ich-historia/